Talán csak a messziről jött emberek találgatják azt, hogy miért is a Képes nevet kapta ez a gyönyörű kávéház. 

A mátészalkaiak pontosan tudják, hogy minden idők egyik legműveltebb magyar költője – aki nem mellesleg műfordító, irodalomtudós is volt –, Képes Géza a névadó. A Magvető Kiadó alapítója, a 25 nyelven beszélő talentum 1909. február 1-jén született Mátészalkán, Képes Gyula kovácsmester fiaként. 

A négyszeres József Attila- és kétszeres Baumgarten-díjas alkotó karrierjét az a bátor kiállása törte meg, amelyet a magyar Pen Klub főtitkáraként 1956-ban, a forradalom idején tanúsított. Több mint negyven önálló kötete mellett harminc versfordítást, illetve tanulmányt tartalmazó kiadványa is napvilágot látott. 

A kávéház emeleti része a Képes Géza Szalon nevet kapta, amelynek berendezésében a költő unokahúga, Bodnár Mária és unokaöccse, Képes Gábor vasúti mérnök is meghatározó szerepet játszott. Az Ő adományaik tették teljessé a Képes-vitrin tartalmát, amelyben valamennyi megjelent kötet mellett családi fotók is helyet kaptak. (Több Képes Gézának dedikált könyv is a gyűjtemény részét képezi neves alkotóktól, például Illyés Gyulától, Benjamin Lászlótól, Szabó Magdától…)

A vitrin előtt egy üveglapos asztalka rejti Képes Géza híres éremgyűjteményét olyan művészek alkotásaival, mint Pátzay Pál, Somogyi József, vagy Borsos Miklós. A szalon berendezésének alapjául szolgált a Képes családtól kapott ónémet stílusú komód és tükör, valamint egy különleges falióra, amelyekhez ónémet, illetve neobarokk kiegészítők kerültek, valamiféle (múlt)századelős hangulatot, egy korabeli iparoscsalád enteriőrjének világát felidézve.

Képes Géza, Mátészalka díszpolgára 1989. augusztus 19-én halt meg Budapesten. Mátészalkán utca, könyvtár, általános iskola és immár kávéház is őrzi a nevét.